Fulltextové vyhledávání 2.0

Drobečková navigace

Úvod > Pro turisty > Pěší turistika > Naučná stezka Bouzov

Naučná stezka BouzovNaučná stezka Bouzov

Především ve znamení vody se nese naučná stezka Bouzov vedoucí mezi obcí, které dal jméno pohádkový hrad, a Javoříčkem. Ráz jí dalo údolí říčky Javoříčky společně s Panskými rybníky, které původně její tok přehrazovaly.

Původně bylo rybníků minimálně pět, některé zdroje uvádějí i šest. Zanikly asi před dvěma stovkami let a dnes z nich zbyly jen nepříliš dobře viditelné zbytky hrází. Rybníky byly průtočné, říčka tedy pod nimi dále pokračovala ve svém korytě.

Obec Bouzov tři z rybníků obnovila a totéž platí také o několika menších tůních. Největší z rybníků má plochu 1,2 hektaru. Dnes jsou již všechny neprůtočné a slouží jako domov pestrému společenství rostlin a živočichů. Kolem nich vede pětikilometrová cesta určená pěším i cyklistům.
Vine se i kolem starého pivovaru, který stával v místě původní osady Bouzov. První písemná zmínka o pivovaru pochází už z 16. století. Měl vlastní sušárnu, sladovnu, varnu i spilku. Jeho součástí byla také bednárna a malý lihovar. Trojice rybníků v zimě sloužila k ledování, tedy vytváření zásob ledu na celý rok. Pivovar zanikl před 111 lety.

Stezka navazuje na naučnou stezku Javoříčko. Druhý konec ústí u parkoviště bouzovského hradu.

Součástí naučné stezky je sedm zastavení, na některých z nich čeká návštěvníky příjemné zastřešené posezení s výhledem na krásnou krajinu.

Na konci stezky, ovšem z pohledu návštěvníků jdoucích od našeho Javoříčka na začátku, je studánka nazývaná místními V Korýtkách.